RT Plethora - шаблон joomla Продвижение

InsideРозділ для жінок

Чи повинні ми платити за розбитий товар в магазині?

Всім відомий вислів «незнання закону не звільняє від відповідальності». Однак, дуже часто це незнання коштує нам зіпсованих нервів та матеріальних витрат. Усі ми, практично щодня, відвідуємо магазини. Інколи виникає ситуація, коли ненароком, стоячи біля прилавків із товаром розбиваємо(вас міг хтось штурхнути або цей товар міг бути ненадійно закріпленим на полиці, і т.д.), наприклад, пляшку вина чи горщик для квітів. Що далі? Як діяти у такій ситуації?

 


 

Вікторія Григорів, юрист

 

Автор статті

Юрист Вікторія Григорів

 

 

 


Переконана, що більшість, вважаючи себе винним, мовчки дістає гаманець, та платить за зіпсований товар. Тому, для багатьох читачів корисно буде дізнатись, що прощатись зі своїми кровними, у такій ситуації зовсім не обов’язково. Чому? Давайте спробуємо розібратись.  У цьому нам допоможуть Цивільний кодекс України (далі - ЦКУ) та Закон України «Про захист прав споживачів» (далі - ЗУ).

Відповідно до ст. 323, 668 ЦКУ ризик випадкового знищення та випадкового пошкодження (псування) майна несе його власник, якщо інше не встановлено договором або законом. До покупця цей ризик переходить (відповідно до ст. 668 ЦКУ) з моменту передання йому товару, якщо інше не встановлено договором або законом. Тобто, поки ви не придбали товар – за нього (його цілісність) відповідає власник, а не ви. Тому, саме власник повинен потурбуватись,аби товар зберігався належним чином (наприклад, на полицях, захищених відповідним ботиком, а не у проході між рядами) і ризик його пошкодження був мінімальним.

Що ж стосується відшкодування за цей пошкоджений товар, то цьому присвячена 82 глава ЦКУ. Відповідно до п. 1 ст.1166 ЦКУ шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Однак, п.2 цієї ж статті передбачено, що особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Тобто, якщо ви не винні у тому що сталось, ви не повинні платити за пошкоджений товар. Звідси виникає інше питання: як і хто має встановити наявність чи відсутність вини у ваших діях? Все просто – суд. Тому, якщо власник товару вважає, що ви повинні відшкодувати йому вартість пошкодженого товару – відправляйте його до суду. І якщо у суді вашу вину буде доведено – відшкодуєте завдану шкоду. Не варто піддаватись на «вмовляння» охорони чи адміністрації магазину, відразу витягати гаманець і мовчки віддавати свої грошенята аби лиш спокійно загладити свою провину і позбавитись уваги оточуючих. Звичайно, якщо справа стосується кількох гривень, то не варто псувати собі нерви та настрій, а справді віддати ці кілька гривень. Однак, і це не є обов’язковим.  Якщо ж ваших доводів адміністрації магазину чи охороні не достатньо, вони і далі продовжують на вас тиснути (наприклад, завели в окрему кімнату і перешкоджають вам вийти з магазину) і наполягати на відшкодуванні шкоди - вимагайте складання акта про інцидент, у якому повинні бути зафіксовані свідчення свідків, ваші та адміністрації (охорони). Заодно поясніть, що будь які сплати ви робитемете тільки на підставі рішення суду. І не забудьте нагадати адміністрації, про Закон України «Про захист прав споживачів» яким заборонено ведення нечесної підприємницької практики і агресивної діяльності, а також примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту. Охорона супермаркету не має права затримувати вас чи обмежувати вашу свободу. За це їм загрожує кримінальна відповідальність.

Звичайно, це не означає, що можна забігти до магазину, потрощити там товар, і відправити власника до суду. У такому випадку ви нестимете не тільки цивільну відповідальність, а можете бути притягнуті і до кримінальної відповідальності. Тому, усім покупцям раджу бути уважними і обережними прогулюючись магазином, а власникам товару – надійно берегти свій товар.  

Додати коментар

Захисний код
Оновити